If the Candy Store has peanuts at $2.10 per pound and pecans at $4.10 per pound, how many pounds of EACH TYPE of nut should be mixed to get a quantity of 30 pounds, that sells for $3.30 a pound? Also please show the formula you use to solve this, thank you much
No comments:
Post a Comment